سوالات متداول

ابرینو ، تجربه ای نو از خدمات ذخیره سازی ابری

الف) کلیات

با از دست دادن اطلاعات مهم و ضروری دچار مشکلات زیادی خواهید شد. از طرفی، با ذخیره‌سازی فایل‌های ضروری بر روی هارد، خطر خرابی یا گم شدن آن، همواره اطلاعات شما را تهدید می‌کند. در این شرایط، استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری بهترین راهکار به شمار می‌رود. سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری علاوه بر نگهداری اطلاعات کاربران در فضای ابری، امکانات متنوع دیگری را نیز نظیر همگام‌سازی اطلاعات پوشه‌های کامپیوترهای مختلف، نگهداری نسخه‌های پیشین فایل‌های تغییر کرده، بازیابی فایل‌های حذف شده‌ای که قبلا بر روی ابر ذخیره شده‌اند، به اشتراک‌گذاری داده‌ها با دیگران و ... در اختیار آنها قرار می‌دهند. ابرینو یک سرویس ذخیره‌سازی ابری کم‌هزینه برای ذخیره‌سازی امن اطلاعات ارزشمند شماست،‌ که ضمن ارائه تمامی امکانات ذکر شده فوق، خدمات متمایز دیگری را نیز با کاربری بسیار راحت در اختیار شما می‌گذارد. نمونه‌ای از این خدمات، پشتیبان‌گیری راحت و منظم از اطلاعات گوشی شما به صورت خودکار است که ضمن خنثی کردن خطر از دست رفتن داده‌ها، مشاهده اطلاعاتی نظیر دفترچه تلفن، لیست تماس‌ها و پیامک‌های‌تان بر روی وب‌ را نیز برای شما فراهم کرده و امکان انتقال این اطلاعات به گوشی جدید را برای شما مهیا می‌کند.
برای شروع، کافی است در ابرینو عضو شوید. برای عضویت در ابرینو، باید شماره تلفن و رمز عبورتان را در وب‌سایت، اپ‌های اندرویدی یا ویندوزی وارد کنید. اگر در سیستم عضو باشید، وارد خواهید شد و در غیر این صورت، به طور خودکار، در ابرینو عضو می‌شوید. در حالت پیش‌فرض، شما عضو طرح پایه خواهید بود، ولی در هر زمان امکان ارتقا به سایر طرح‌ها را دارید. برای اطلاع از ویژگی‌های طرح‌ها و انتخاب طرح دلخواهتان، این صفحه را ببینید. پیشنهاد می کنیم در وب‌سایت ابرینو، بر روی دکمه «شروع کنید» کلیک کنید تا اطلاعات کاملی در خصوص نحوه شروع فعالیت در ابرینو، به صورت گام به گام به شما ارائه شود.
کافیست شماره موبایل و رمز عبور خود را وارد کنید. اگر در ابرینو عضو باشید، وارد می‌شود و اگر نباشید، برای شما در همان لحظه حساب کاربری ساخته می‌شود.
بله. با هر شماره موبایل می‌توانید یک حساب کاربری در ابرینو بسازید.
بله. شما می‌توانید با ثبت‌نام در ابرینو به صورت خودکار فضای رایگانی را با امکان اتصال تا ۳ دستگاه مختلف دریافت کنید. همچنین در سرویس رایگان ابرینو امکان پشتیبان‌گیری از بخشی از اطلاعات موجود بر روی گوشی‌های کاربران وجود دارد.
بله، فایل‌های شما در ابرینو همواره در دسترس هستند و می‌توانید روی دستگاه‌های مختلف و همچنین از طریق وب‌سایت ابرینو، همیشه و هر کجا به آنها دسترسی داشته باشید.
محدودیتی برای پسوند فایل‌ها وجود ندارد و می‌توانید هر نوع فایلی را در ابرینو ذخیره کنید.
بله. این امکان از طریق پنل کاربری‌تان در وب‌سایت ابرینو در اختیار شما قرار دارد.
بله. این امکان در حال حاضر تنها از طریق وب‌سایت ابرینو در دسترس بوده و از طریق آن می‌توانید هر کدام از فایل‌ها یا پوشه‌های بارگذاری شده خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
فضای استفاده شده توسط این پوشه، جزئی از فضای در اختیار شما و دوست‌تان محسوب شده و حجم آن در سمت هر کدام‌تان می‌تواند به اندازه کل حافظه در اختیار افزایش پیدا کند.
کافی است در هنگام به اشتراک‌گذاری آن، دسترسی‌های مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید.
برای بازیابی فایل‌ها از فضای ابرینو روی فضای هارد کامپیوتر یا حافظه موبایل خود، به اندازه حجم همان فایل‌ها به فضای خالی نیاز دارید. بنابراین اگر با خطای کمبود فضا مواجه می‌شوید، باید به اندازه حجم آن فایل، فضای خالی فراهم کنید.
ممکن است فایل به طور ناقص دریافت شده باشد. لطفاً دوباره فایل را از ابرینو دریافت کنید.
در اندروید فایل‌هایی را که دانلود می‌کنید، در مسیر تعیین شده شما ذخیره می‌شوند. در ویندوز نیز مسیر پوشه مورد نظر برای دانلود از شما سوال می‌شود. شما این امکان را دارید که یک مسیر برای ذخیره‌سازی پوشه معرفی کنید یا اینکه یک پوشه موجود را برای ذخیره‌سازی آن انتخاب کنید تا داده‌های ذخیره شده در ابر با داده‌های موجود در این پوشه همگام (سینک) شوند.
اطلاعات حساب کاربری شما مانند شماره موبایل، فضای باقی‌مانده و ... در پنل کاربری‌تان قابل مشاهده است.
در قسمت ورود به حساب کاربری وب‌سایت، اپ‌ویندوزی یا اپ‌های اندرویدی، گزینه «یادآوری رمز عبور» را انتخاب کنید تا برای بازیابی رمز عبورتان راهنمایی شوید.
رمز عبور برای ورود به حساب کاربری شما و مدیریت آن است. اما رمز ورود به برنامه مخصوص کامپیوتر/موبایل/تبلت شماست که پس از ورود به حساب کاربری، آن را تنظیم می‌کنید تا کسی به جز شما نتواند از اپلیکیشن ابرینوی شما استفاده کند.
بله و خیر! بله از این لحاظ که این محدودیت اعمال می‌شود، و خیر از این لحاظ که فقط در شرایط محدودی و برای حالت‌های خاصی این اتفاق رخ خواهد داد و اکثر کاربران متوجه این موضوع نخواهند شد. برای اطلاع از محدودیت‌های ابرینو بر روی پهنای باند لطفا صفحه «توافق‌نامه، سطح سرویس» را مشاهده فرمائید.
برای ارتباط با تیم پشتیبانی ابرینو، می‌توانید به آدرس info@abrino.com ایمیل بفرستید یا با شماره 02144276930 داخلی 130 تماس بگیرید.


ب) طرح‌ها و بسته‌ها

با انتخاب گزینه «ارتقای حساب کاربری» در منوی پروفایل ابرینو یا مراجعه به صفحه «طرح‌ها» می‌توانید طرح پایه را به طرح حرفه‌ای ارتقا دهید.
طرح پایه رایگان است. پرداختن هزینه طرح حرفه‌ای به صورت ماهانه از طریق وب‌سایت ابرینو و با استفاده از درگاه‌های پرداخت شبکه شتاب صورت می‌گیرد. روش‌های پرداخت دیگری نیز در حال افزوده شدن به بخش پرداخت وب‌سایت هستند که پس از افزوده شدن، از طریق وب‌سایت اطلاع‌رسانی می‌شوند.
بلی. برای اطلاع از تعداد دستگاه‌هایی که در طرح شما می‌توانند به ابرینو متصل شوند، بخش «طرح‌ها» را ببینید.
اگر حساب کاربری‌ ویژه را تمدید کنید، همان طرح قبلی ادامه می‌یابد و در صورت عدم تمدید، طرح شما به حالت پایه باز خواهد گشت. در این حالت، شما همچنان تا یک ماه امکان دریافت فایل‌هایتان را از سرورهای ابرینو خواهید داشت اما قابلیت بارگذاری فایل بیش از حجم اختصاص شده در طرح پایه را نخواهید داشت.
برای مشاهده حجم حافظه باقی مانده، وارد سایت شوید. در صفحه پروفایل‌تان می‌توانید مقدار حجم مصرفی و مقدار باقی مانده آن را مشاهده نمایید.
شما تا یک ماه به داده‌های خود دسترسی دانلود دارید، ولی نمی‌توانید فایلی آپلود کنید. پس از یک ماه، دسترسی دانلود شما نیز بسته خواهد شد، ولی فایل‌هایتان تا سه ماه بر روی ابر باقی خواهند ماند. پس از سه ماه، داده‌های شما از ابر پاک خواهند شد و دیگر امکان بازگردانی آنها وجود نخواهد داشت. در سرویس ابرینو بک‌آپ هم تنها تا زمانی که از طرح «حرفه‌ای» استفاده می‌کنید، امکان پشتیبان‌گیری از داده‌ها یا بازگردانی داده‌های پشتیبان‌گیری شده را خواهید داشت، ولی امکان مشاهده آنلاین اطلاعات گوشی شما کماکان در دسترس شما خواهد بود.
در صورتی‌ که طرح حرفه‌ای را تمدید نکنید، طرح به صورت خودکار غیر فعال می‌شود. در این حالت، می‌توانید تا 1 ماه به همه فایل‌های خود دسترسی داشته باشید و آن‌ها را دانلود کنید اما اجازه آپلود نخواهید داشت. اگر طرح حرفه‌ای را تا سه ماه تمدید نکنید، فایل‌های شما از روی سرورهای ابرینو پاک می‌شوند.


ج) نرم‌افزارها

ابرینو برای پلتفرم‌های متنوعی توسعه یافته است. هم‌اکنون کلاینت‌های اختصاصی وب، ویندوز و اندروید برای ابرینو ارائه شده‌اند. همچنین به دلیل پشتیبانی از پروتکل WebDAV امکان اتصال به ابرینو توسط کلاینت‌های پلتفرم‌های مختلفی که از این پروتکل استفاده می‌کنند، وجود دارد. نمونه‌هایی از این اپ‌ها برای پلتفرم‌های لینوکس، مک و iOS در صفحه «دانلود» برای استفاده شما معرفی شده‌اند.
ابرینو فعلا بر روی موبایلهای اندروید با نسخه 4.0 به بالا نصب میشود.
ابرینو بر روی تمام نسخه‌های ویندوز نصب میشود، به شرط آنکه .NET Framework 4.5 بر روی آن نصب شده باشد. در ابرینوی ویندوزی مصرف RAM و CPU سیستم شما به قدری پایین خواهد بود که متوجه فعالیت ابرینو نخواهید شد. اینترنت مصرفی نیز در زمان بررسی تغییرات فایلها بسیار محدود بوده و در زمان آپلود و دانلود به اندازه انتقال فایل مورد نظر شما خواهد بود. فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز نیز به اندازه حجم فایلهای شما در پوشه‌هایی خواهد بود که برای همگام‌سازی انتخاب کردهاید.
اگر شما از چند کامپیوتر استفاده می‌کنید و محتویات چند پوشه بر روی این کامپیوترهای مختلف را همیشه یکسان نگه می‌دارید، در اصطلاح آن پوشه‌ها را همگام (سینک) می‌کنید. همگام‌سازی می‌تواند به صورت دستی یا خودکار انجام شود. ابرینو امکان همگام‌سازی خودکار پوشه‌های موجود بر روی کامپییوترهای مختلف را برای شما فراهم می‌کند. برای همگام‌سازی یک پوشه بر روی چند کامپیوتر مختلف، کافی است در یکی از کامپیوترها، ابرینو را نصب کرده و پوشه مورد نظر را به آن اضافه کنید تا داده‌های موجود در آن به فضای ابری منتقل شوند. اگر در هر کدام از کامپیوترهای دیگر ابرینو را نصب کنید، لیست پوشه‌های موجود در ابر برای شما نمایش داده می‌شود. کافی است پوشه ابری مورد نظر را انتخاب کرده و در مسیر ذخیره‌سازی محلی، آدرس پوشه موجود در این کامپیوتر را به وی بدهید. با این کار، داده‌های ذخیره شده در پوشه ابری مورد نظر با داده‌های موجود در این پوشه محلی همگام (سینک) می‌شوند. لازم به ذکر است که همگام‌سازی پوشه‌ها با ابر، به محض اتصال به اینترنت انجام می‌شود.
در نرم‌افزار اندرویدی ابرینو امکان همگام‌سازی خودکار تنها برای فایل‌ها در نظر گرفته شده است. برای این منظور کافی است بر روی منوی گزینه‌های مربوط به فایل مورد نظر کلیک کرده و از صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه همگام‌سازی را انتخاب کنید.
دلیل این موضوع این است که نوع کارهایی که اپ‌های مختلف انجام می‌دهند کاملا مستقل بوده و ممکن است کاربری فقط با نصب یکی از اپ‌ها تمامی نیازهایش برآورده شود. لذا، در راستای اصل عدم ایجاد پیچیدگی برای کاربران، اپ‌ها از هم جدا شده‌اند.
بله. این گزینه به صورت پیش‌فرض در اپ اندروید ابرینو فعال است. در صورت تمایل به لغو آن، می‌توانید در منوی تنظیمات، بارگذاری خودکار را غیر فعال کنید.
ممکن است گاهی اوقات ارتباط با سرور و همگام‌سازی فایل‌ها کمی زمان ببرد. در صورتی که این زمان بسیار طولانی شد، ابرینو را ببندید (آن را از بخش برنامه‌های فعال گوشی نیز خارج کنید) و دوباره آن را اجرا کنید.
بله، همگام‌سازی در پس‌زمینه انجام می‌شود و می‌توانید همزمان به سایر کارهایتان بپردازید.
بله. شما در اپ ویندوزی ابرینو با انتخاب گزینه افزودن پوشه می‌توانید هر پوشه‌ای را در هر جایی از هاردتان برای همگام‌سازی انتخاب کنید. بر خلاف سرویس‌هایی نظیر دراپ‌باکس این الزام در ابرینو وجود ندارد که پوشه مورد نظر حتما باید به مکان خاصی منتقل شود (مثلا به داخل پوشه از قبل تعیین شده Dropbox) تا امکان همگام‌سازی آن فراهم شود.
نرم‌افزار را ببندید (آن را از بخش برنامه‌های فعال گوشی نیز خارج کنید) و دوباره آن را اجرا کنید. در صورت مشاهده مجدد مشکل، نگران فایل‌های خود نباشید؛ ابرینو را پاک و دوباره نصب کنید.
فایل‌های شما روی سرورهای ابرینو همیشه در دسترس هستند اما فایل‌هایی که دانلود کرده‌اید، ممکن است به دلیل پاک یا جابه‌جا شدن، در دسترس نباشند. در این حالت اگر فایل را پیدا نکردید، می‌توانید دوباره آن را از ابرینو دانلود کنید.
برای کار کردن با نسخه تحت وب ابرینو باید به اینترنت وصل باشید اما در اپلیکیشن موبایل ابرینو، تنها برای همگام‌سازی، بارگذاری و دانلود فایل‌های جدید به اینترنت نیاز دارید و می‌توانید به فایل‌هایی که قبلاً دانلود کرده‌اید، بدون اینترنت هم دسترسی داشته باشید.
برای این منظور کافی است به بخش تنظیمات اپ اندرویدی خود مراجعه کرده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
خیر، اطلاعات حساب کاربری شما با پاک کردن اپلیکیشن از بین نمی‌رود، اما در صورتی که تا 6 ماه از ابرینو استفاده نکنید، فایل‌ها و حساب کاربری شما پاک خواهد شد.
آخرین نسخه‌های ابرینو همیشه در صفحه «دانلود» قرار داده می‌شوند. همچنین ارائه نسخه‌های جدید در خود اپ‌ها نیز به شما اطلاع‌‌رسانی می‌شود.
بلی. ابرینو از پروتکل WebDAV پشتیبانی می‌کند و تمامی اپ‌هایی که از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند به ابرینو متصل شوند. مجموعه‌ای از اپ‌های معروف و معتبر موجود، در صفحه «دانلود» برای پلتفرم‌های مختلف معرفی شده‌اند.
ابرینوی قبلی را پاک کرده و نسخه جدید را دریافت کرده و نصب کنید. فایل‌های شما در فضای ابری ابرینو ذخیره شده‌اند. بنابراین نگران آن‌ها نباشید.
خطای رخ داده را به ما اطلاع دهید. کارشناسان ما در اولین فرصت به موضوع بررسی کرده و نتیجه را به شما اطلاع‌رسانی خواهند کرد.


د) خدمات به کسب‌وکارها

ابرینو امکانات ویژه‌ای را نیز برای سازمان‌ها تدارک دیده است. رمزگذاری داده‌ها با کلید اختصاصی قبل از ارسال بر روی شبکه، مدیریت از راه دور کلاینت‌ها، پشتیبان‌گیری از پایگاه‌داده‌های موجود بر روی سرورها، به صورت آنلاین، مانیتورینگ کامل با امکان اطلاع‌رسانی ایمیلی و پیامکی و ... نمونه‌ای از امکانات سازمانی ابرینو هستند که در قالب ابرهای عمومی، هیبرید و خصوصی قابل ارائه هستند.
ابرینو آمادگی خود را اعلام می‌کند تا با همکاری ارائه‌دهندگان خدمات به گروه‌های کسب‌وکاری خاص، اپ‌های ویژه‌ای را با امکانات اختصاصی ویژه کسب‌وکار‌ها ارائه دهند که امکان اتصال به پلتفرم‌ها و نرم‌افزارهای دیگر مرتبط با کسب‌وکار را داشته باشند، دارای گارانتی‌های ویژه برای تضمین حفظ و امنیت بسیار بالای اطلاعات در فضای ابری باشند، از الگوریتم‌های رمزگذاری اختصاصی سازمان‌ها پشتیبانی کنند و هر امکان اختصاصی دیگری را نیز پشتیبانی کنند.
ابرینو SDKهای اختصاصی برای پلتفرم‌های مختلف ارائه می‌دهد که این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا به آسانی و در کمترین زمان ممکن بتوانند اپ‌های خود را ابری کنند! یعنی بتوانند داده‌های کاربران اپ‌هایشان را در فضای ابری بر روی فضاهای اختصاصی آنها نگهداری کنند. ارائه این خدمات به توسعه دهنده‌ها کاملا رایگان بوده (عدم نیاز به اجاره سرور، پرداخت هزینه پهنای باند و ...) و همچنین امکان ارائه ویژگی‌های درخواستی اختصاصی برای اپ‌های با تعداد کاربران بالا نیز فراهم است.